Pokouším se připojit k serveru...

Připojení k serveru bylo ztraceno. Vyčkejte na znovuobnovení stránky, nebo ji obnovte ručně.

OFICIÁLNÍ STRÁNKY MĚSTYSE VRCHOTOVY JANOVICE    |    VRCHOTOVYJANOVICE.EU

Janovické odpady jednoduše

 

Kolik za svoz komunálního odpadu za rok 2024 zaplatím?

Svoz jedné popelnice na komunální odpad stojí 72,- Kč. Pokud si vystavíte popelnici v měsíci jednou, zaplatíte 72,- Kč, pokud dvakrát zaplatíte 144,- Kč. Pokud tedy využijete každého svozu, za rok 2024 zaplatíte 1.872,- Kč (tj. 26*72,-).

Platíte za svoz nádoby o objemu 120 l. Bez ohledu na to, zda je plná či prázdná.

Takže když popelnici vůbec svézt nenechám, nezaplatím ani korunu?

Nikoliv. V měsíci, kdy popelnici nenecháte svézt ani jednou, zaplatíte za každý takový měsíc částku 36,- Kč za každého, kdo je v nemovitosti trvale hlášen. Jste-li doma 4, pak 4x36,-, tj. 144,- Kč. V případě, že v nemovitosti není nikdo trvale hlášen, má se za to, jakoby tam byla hlášena 1 osoba.

Když necháte popelnici v měsíci alespoň jednou vyvézt, počty lidí v domácnosti nejsou podstatné.

Jaká je obecná norma množství odpadu na 1 občana za rok?

Žádná taková norma není. Systém odpadového hospodářství je v samostatné působnosti obce a každá obec si ho stanovuje podle místních podmínek. Základem je přecházení vzniku odpadů a maximální třídění.

Popelnic mi nestačí. Co s tím?

Především je se třeba zamyslet, jestli třídění trochu nepodceňuji.

Pokud je to jednorázová záležitost, stavím se na úřad, kde si za 60,- Kč koupím 120 l. pytel s logem Compagu a položím ho při svozu k nádobě.

Pokud je to dlouhodobá záležitost a v kvalitě třídění mám čisté svědomí, třeba je nás doma hodně…, domluvím na úřadě přidělení další nádoby. Platit budu za svoz každé nádoby 72,- Kč, vystavím-li obě, zaplatím za svoz 144,- Kč.

Kdy za odpady zaplatím?

V prvním čtvrtletí roku 2025 mi přijde rozhodnutí, na základě kterého do 30 dnů zaplatím převodem, v hotovosti, nebo kartou.

Co stojí tříděný odpad?

Tříděný odpad se sváží zdarma.

Nádoba na plast/papír mi nestačí?

V sobotu je od 9-12 otevřen sběrný dvůr, kam můžu tříděný odpad bez problému odevzdat.

 

Co jste si to vymysleli? Proč ke změně došlo?

Protože stávající systém byl drahý a značně neefektivní. Množství vyprodukovaného směsného odpadu za Vrchotovy Janovice bylo v porovnání s jinými obcemi alarmující.

Každý rok se ze zákona zdražuje skládkování odpadu. Pokud bychom nepřistoupili ke změně systému, museli bychom odpady zase výrazně zdražit. I to je cesta. Nařídit občanovi, aby platil maximální možnou částku poplatku za odpad, bez ohledu na to, zda se chová odpovědně, nebo chrlí do světa další tuny odpadu. Ale je správná?

Nevymysleli jsme nic světoborného, jen jsme použili zkušenosti z míst, kde to již funguje.

Nový systém si bude chvíli sedat. Samozřejmě nic není ideální a nikdo nedohlédneme za každý roh. Pojďme to vyzkoušet, pracovat na odstraňování nedostatků, vyřešit speciální požadavky… kvůli planetě i vlastní peněžence. Děkujeme.

Závěrem jedna speciální nabídka: Pokud vám nádoba na odpad nestačí, jste doma čtyři a třídíte jako blázni, může být někde chyba. Zavolejte. Přijedeme s plachtou. Vysypeme na ní nádobu. A zjistíme, jestli je chyba v třídění, nebo ve velikosti nádoby.

Sdílet na Facebook
Zpět...
ÚŘEDNÍ DESKA CZECHPOINT FACEBOOK PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY ČESKÁ POŠTA JÍZDNÍ ŘÁDY
Mastys Vrchotovy Janovice

Úřední hodiny
Po a St 8.00 - 11.00     13.00 - 17.00