Pokouším se připojit k serveru...

Připojení k serveru bylo ztraceno. Vyčkejte na znovuobnovení stránky, nebo ji obnovte ručně.

OFICIÁLNÍ STRÁNKY MĚSTYSE VRCHOTOVY JANOVICE    |    VRCHOTOVYJANOVICE.EU

O Vrchotových Janovicích

Městys Vrchotovy Janovice se nachází v jižní části Středočeského kraje, asi 8 km západně od města Votice, 12 km východně od města Sedlčany a 20 km jižně od města Benešov.

Katastr městyse o rozloze 2307 ha je členěn na čtyři katastrální území - Vrchotovy Janovice, Manělovice, Rudoltice, Šebáňovice.

Městys Vrchotovy Janovice má 10 místních částí - Braštice, Hůrka, Libohošť, Manělovice, Mrvice, Rudoltice, Sedlečko, Šebáňovice, Velká Lhota a Vrchotovy Janovice.

 

První zmínka o Vrchotových Janovicích, tenkrát pouze Janovicích, je datována do dvacátých let 13. století. Po zakladatelích, pánech z Janovic, nese městys jednu část svého jména, druhouzískal od Vrchotů z Vrchotic, kterým Janovice patřily v 15. století. Od počátku 17. století vlastnili Janovice páni z Vrtby, na jejichž přímluvu v roce 1787 udělil císař Josef II. městečku právo pořádat výroční trhy na dobytek. 

V roce 1879 se stali majiteli velkostatku Nádherní z Borutína. Z nich se do kulturní historie zapsala zvláště baronka Sidonie Amalie svobodná paní Nádherná z Borutína ( 1985 -1950), za kterou na Janovice přijížděli německý básník Raner Maria Rilke, rakouský žurnalista a dramatik Karl Kraus či významný český malíř a grafik Max Švabinský. Baronka Sidonie byla poslední šlechtickou majitelkou Vrchotových Janovic.

Smutnou kapitolou v historii městyse je druhá světová válka. V důsledku zřízení vojenského cvičiště jednotek SS a vybudování koncentračního tábora (pobočka Flossenburku) byl celý městys i s okolím vystěhován.

 

Ve Vrchotových Janovicích se nachází základní škola, mateřská škola, obchody se smíšeným zbožím, restaurace, místní knihovna a zajištěny jsou základní služby lékařů - praktický, pediatr a stomatolog. Městys Vrchotovy Janovice je provozovatelem veřejného vodovodu, kanalizace a čistírny odpadních vod. Je zde možnost i připojení na plynovod.

 

Nejvýznamnější památkou a turistickou zajímavostí městysu je zámek a zámecký park, který je ve správě Národního muzea.

Další pamětihodností je kostel sv. Martina, který byl vystaven už ve 12. století v románském stylu. Ve čtrnáctém století se mu dostalo gotické přestavby a ve století 19. pak přestavby novogotické. V interiéru kostela je novogotický oltář z druhé čtvrtiny 18. století s obrazem sv. Martina se sochami sv. Ludmily a blahoslaveného Hroznaty. Vedlejší oltáře jsou zasvěceny Panně Marii Ustavičné pomoci a Máří Magdaleně.

Okolí Vrchotových Janovic je ideální lokalitou pro rekreaci a výlety. Přes území městyse vede několik značených turistických tras a cyklotrasy. Za zmínku stojí rovněž naučná stezka "Po stopách Sidonie Nádherné".

ÚŘEDNÍ DESKA CZECHPOINT FACEBOOK PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY ČESKÁ POŠTA JÍZDNÍ ŘÁDY
Mastys Vrchotovy Janovice

Úřední hodiny
Po a St 8.00 - 11.00     13.00 - 17.00